Zaznacz stronę

Każdego kto posiada bukszpan w swoim ogrodzie (lub już nie), powinien zainteresować ten temat. Dużo słyszało się w ostatnim czasie o problemach z bukszpanem. Że brzydko rośnie, że schnie, że marnieje w oczach. Nas ten problem również nie ominął. Mianowicie chodzi o tzw. Ćmę bukszpanową. Co to właściwie jest? Jak z nią walczyć, aby uratować krzew?

Ćma (Cydalima perspectalis)w Polsce została zaobserwowana w 2012r. U nas ma zwykle 2-3 pokolenia, a gdy lato jest bardzo upalne i suche to może być więcej. Jego larwy są groźnym szkodnikiem różnych gatunków bukszpanów. Początkowo są niewidoczne, gdyż jaja są okrągłe i składane na spodniej stronie liści w głębi krzewu dobrze ukryte w kokonach. Obserwuje się dwie formy barwne, najczęściej spotykane jest ubarwienie białe z brązowym lub całkowicie jasnobrązowe, z fioletowym połyskiem i białą, półksiężycowatą plamą. Dorosłe osobniki latają od końca kwietnia lub początku maja do września, a nawet października. Najbardziej szkodliwe są te dorosłe, które masowo i całkowicie zjadają liście, oraz młode pędy. Silnie ogryzione krzewy częściowo lub całkowicie zamierają. JAK MOŻEMY Z NIMI WALCZYĆ?

  • Obserwować cały krzew, od kwietnia do listopada zaglądać dokładnie do wnętrza krzewu
  • do obserwacji dołączyć pułapki feromonowe, zawieszać je od wiosny do jesieni i na bieżąco sprawdzać oraz wymieniać je około co 3 tygodnie, można również ustawiać tablice lepowe
  • jeśli pojawi się szkodnik można strząsać je z krzewu na uprzednio wyłożonej pod krzewem folii lub płótnie
  • wypłukiwać je pod ciśnieniem, zgniatać
  • podniszczone pędy obcinać i niszczyć – najlepiej spalić
  • zwalczać biologicznie – Lepinox Plus / trzy razy w roku
  • stosować preparaty na inne szkodniki / gąsienice np.Calypso Perfect 0,015 AL lub Substral Polysect Szeroki Zakres Owadów, które nie są zabronione w walce z tą zarazą, gdyż obecnie nie ma konkretnego środka do zwalczania ćmy
  • NIE MOŻNA ICH KOMPOSTOWAĆ GDYŻ SZKODNIK PRZEŻYJE!!!

Bukszpan wieczniezielony

Bukszpan jest rośliną łatwą w uprawie. Jest ceniony za piękny całoroczny zielony kolor oraz za możliwość formowania w każdy sposób..

Możliwość formowania

Jest rośliną zieloną przez cały rok, również zimą zachowuje swoje listki. Kupując sadzonki warto zwrócić uwagę na kolor aby był mocno zielony oraz na gęsto ulistnione gałązki. Najlepiej sadzić w półcieniu, ale i pełne słońce nie powinno stanowić problemu. Dobrze rośnie na większości rodzajów gleb i bez większych problemów znosi suszę, a przycinać można go przez cały rok. Sadząc więcej krzewów warto zachować odstępy. Świetnie nadaje się na żywopłoty. Dzięki wzmocnieniu rośliny na wiosnę poprzez nawożenie, przycinanie i nadawaniu dowolnej formy stanie się wyjątkowym okazem w naszym ogrodzie.

źródło: Wikipedia, przewodnik mój Ogródek Nr 12/2018