Zaznacz stronę

„GDY MRÓZ W LUTYM OSTRO TRZYMA, TEDY JEST NIEDŁUGA ZIMA ”

Jest to czas powoli na nawożenie i porządkowanie, przegląd posiadanych nasion, sprawdzenie dat przydatności lub ich zakup. Musimy ustalić plan wysiewu zarówno warzyw jak i roślin czy kwiatów. W dni lżejsze od mrozu możemy przyciąć drzewka owocowe jabłonie, grusze, śliwy oraz krzewy jagodowe i zabezpieczyć ich powierzchnie cięcia maścią sadowniczą np preparat Funaben Plus 03 PA lub (ochrona drzew przed chorobami kory i drewna). Pod drzewa rozsypujemy nawozy i pokrywamy nową ściółką, a jeśli używaliśmy ciężarków do kształtowania korony drzew i podpór pod gałęzie to możemy z nich już zrezygnować, nie pomińmy oczyścić gałęzi z pozostałości, które zostały czyli zaschniętych owoców. Jeśli mrozy odpuściły możemy przycinać żywopłoty iglaste i krzewy liściaste pod koniec miesiąca. Możemy zaobserwować w tym okresie wyrastające już przebiśniegi więc spokojnie możemy wysiewać do pojemników takie kwiaty jak: astry chińskie, lwie paszcze, werbenę i inne.

Nasiona przed wysiewem… Najważniejsza jest jakość nasion. Przeglądnijmy te z naszych zapasów, które posiadamy z zeszłego sezonu, sprawdźmy koniecznie terminy ważności, może je wykorzystamy, aby zasiać je już niedługo. Jeśli chcemy zakupić, a nie wiemy jakie, lub nie mamy pewności to na pewno nie kupujmy ich w pierwszym lepszym sklepie lecz z pewnych źródeł lub z polecenia. Nasiona są w różnej postaci : w kapsułkach, w postaci sypkiej, na taśmach… Oczywiście nie możemy zapominać o tych nasionach, które sami zbieraliśmy i starannie przechowywaliśmy. Nie ważne w jakiej postaci będziemy używać nasion, zadecydujmy które najbardziej nam będą odpowiadać, a najważniejsze jest aby zasiać, podlać i zabezpieczyć, a o tym niestety często zapominamy. Dlaczego warto zabezpieczać? Aby nie były pożywieniem dla ptaków i będą szybciej wschodzić. Do okrycia może służyć nawet stara ale czysta folia rozłożona i lekko naciągnięta na ziemię. Dzięki temu na grządce będzie zatrzymane ciepło i przyspieszy to wzrost nasion.

Zabezpieczamy przed ptakami, (pomagamy przez szybszy wzrost dzięki zatrzymaniu ciepła )

Jak sprawdzić jakość posiadanych już nasion ? To prosty sposób. Wysypujemy kilka lub kilkanaście nasionek na mokrą czystą ściereczkę lub wacik i moczymy wodą. Jeśli zakiełkuje nam jakieś 3/4 nasion to znaczy, że mamy dobry materiał by zasiać. Aby wzmocnić nasiona jak również rośliny które z nich będą wyrastać można przeprowadzić dezynfekcje, (chroni to rozsadę przed różnymi chorobami oraz zmieniającą się pogodą) jest to moczenie w przewiewnym woreczku nasion w wodzie z dodatkiem nadmanganianu potasu oraz poprzez różne sposoby zaprawiania, te najbardziej znane to: całodniowe moczenie nasion w dobrze nam znanej wodzie utlenionej, dobrze sprawdza się też obróbka w naparze z rumianku.

źródło: kalendarz Działkowca, Poradnik działkowca styczeń-luty