Zaznacz stronę

OGÓLNE

● Co robić na działce? Co miesiąc odpowiedź na to pytanie podaje miesięcznik „działkowiec”. Poza praktycznymi zaleceniami na temat bieżących prac na działce są tam też gotowe projekty np. rabat, kącików wypoczynkowych, warzywników, a także prezentacje polecanych na działki roślin ozdobnych i sadowniczych, zasady ich uprawy, nawożenia i ochrony. Poruszane są też tematy dotyczące modernizacji działki, w tym również altany.

● Ekokompost

Kompost to najlepszy i najtańszy nawóz organiczny. Warto go zrobić na działce! Pozbędziemy się tak zbędnych resztek organicznych (skoszona trawa, liście, gałęzie) zyskując bezcenny, pełnowartościowy nawóz. Jak proste jest kompostowanie można przeczytać w czerwcowym wydaniu „działkowca”i na stronie internetowej – www.dzialkowiec.com.pl w zakładce Bądź eko.

● Stop spalaniu!

Przypominamy o zakazie palenia ognisk na działkach. Spalanie resztek roślinnych i innych materiałów na działce jest niedopuszczalne. Gminy mogą wprowadzać całkowity zakaz spalaniana swoim terenie. Naruszenie go jest wykroczeniem i podlega grzywnie. Co robić z dużą ilością resztek roślinnych? Kompostować!

● Udane zakupy

Na dobre i tanie zakupy zapraszamy do sklepu internetowego „działkowca” na www.dzialkowiecsklep.pl Spośród blisko 4000 produktów szczególnie polecamy narzędzia i sprzęty potrzebne na działce (np. sekatory, opryskiwacze, kosiarki, systemy nawadniania), nawozy, preparaty EM (efektywne mikroorganizmy), szczepionki mikoryzowe, małą architekturę, książki o tematyce ogrodniczej, produkty prozdrowotne. Codziennie wprowadzane są nowe produkty a wybrane objęte promocją. Uwaga! W sklepie można zamawiać nasiona, cebule ozdobne i rośliny w pojemnikach!

● Odchwaszczanie

Systematycznie odchwaszczamy uprawy. Im mniejsze chwasty, tym łatwiej i szybciej się ich pozbędziemy. Chwasty możemy przeznaczyć na kompost pod warunkiem, że nie wytworzyły jeszcze nasion.

Na trawniku W maju i czerwcu – okresach najintensywniejszego wzrostu – trawnik kosimy co 3–5 dni! Wysokość koszenia powinna wynosić 4 cm. Warto zmieniać kierunek koszenia przy kolejnym zabiegu. Sprzęt i materiały do pielęgnacji trawnika a także nasiona do dosiewki można zamówić na wwlkowiecsklep.pl

● Modernizacja działki

Wymaga dobrego zaplanowania. Opracowanie kalendarza robót pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze oraz uniknąć stresu związanego z chaotycznym wykonywaniem prac. Harmonogram taki powinien zawierać opisy poszczególnych etapów budowy z wykazem podstawowych prac. Modernizacja to niełatwy temat, zwłaszcza dla początkujących działkowców. Zawsze warto rozpocząć ją od zwykłego uporządkowania terenu i przycięcia zbyt rozrośniętych roślin. Inspiracją do zmian mogą być artykuły w każdym wydaniu „działkowca” oraz „Album projektów zagospodarowania działek w ROD”, który jest dostępny we wszystkich bibliotekach ogrodowych. Zawiera on kilkadziesiąt projektów działek uwzględniających przepisy Regulaminu ROD, różne potrzeby użytkowników, lokalizacje i style. A z majowego i czerwcowego „działkowca” można dowiedzieć się jak poprawnie wykonać kalendarz robót, mądrze rozplanować wydatki, konserwować drewniane elementy oraz jak i z czego wykonać taras lub placyk.

● Nawadnianie

Coraz częstsze okresy letniej suszy skłaniają do stosowania systemów nawadniających. Założenie instalacji nawodnieniowej wiąże się z pewnymi kosztami, ale jest to inwestycja pozwalająca zaoszczędzić czas i wydatki związane z podlewaniem. Spośród wielu sposobów najbardziej oszczędne jest nawadnianie kroplowe. Jak je zamontować i za ile? – można to sprawdzić w czerwcowym „działkowcu”.

 

ROŚLINY OZDOBNE

● Wybieramy rośliny

Szkółki i sklepy ogrodnicze wciąż kuszą bogactwem oryginalnych roślin. Jednak warto pamiętać, że nie wszystkie nadają się do posadzenia na działce, głównie ze względu na osiągane rozmiary i ekspansywność. Nie bez znaczenia są też ich wymagania glebowe oraz mrozoodporność. Najlepiej więc na zakupy udać się z wcześniej przygotowaną listą, na której znajdą się tylko rośliny i artykuły których potrzebujemy. Pomocny w wyborze najlepszych roślin jest miesięcznik „działkowiec”, który w każdym numerze prezentuje ciekawe gatunki i odmiany oraz pomysły na ich atrakcyjne zestawienia.

● Dzielenie bylin

Rozmnażamy przez podział byliny, które zakończyły już kwitnienie, np. skalnica Arendsa, zawciąg nadmorski, pierwiosnek gruziński.

● Róże – królowe ogrodu

Nie powinno zabraknąć ich na żadnej działce! Poza tym, że pięknie wyglądają, często też przepięknie pachną. W sprzedaży są już odmiany kwitnące nieprzerwanie przez 3 miesiące! Jaką odmianę wybrać? Jak dbać o krzewy aby odwdzięczały się nam niezwykłą urodą swych kwiatów? Zainteresowanych odsyłamy do czerwcowego „działkowca”.

● Oczko wodne

Coraz częściej jest budowane na działkach, ale aby było prawdziwą ozdobą potrzeba umiejętnie je obsadzić roślinami. Od strony miejsca, z którego będzie najczęściej podziwiane nie sadzimy wysokich, zasłaniających wodę roślin. Wyższe rośliny umieszczamy z drugiej strony oczka, aby były tłem dla całej kompozycji. W strefie brzegowej umieszczamy gatunki niskie, są one też przydatne w zamaskowaniu linii brzegowej. Zainteresowanych tematem roślinnej aranżacji wokół oczka wodnego, a także utrzymaniem w nim czystej wody, odsyłamy do czerwcowego „działkowca”.

● Wysiewamy dwuletnie

Wprost do gruntu na rozsadniku lub do skrzynek wysiewa się bratki, niezapominajki, stokrotki, malwy i inne rośliny dwuletnie.

● Peonie

Te długowieczne byliny należą do najbardziej atrakcyjnych roślin ogrodowych. Są wciąż modne, dlatego warto znaleźć na działce miejsce i posadzić choćby jeden egzemplarz. Poza znanymi piwoniami chińskimi, możemy zainteresować się piwonią delikatną, żółtą lub drzewiastą. Warto, bo piwonie należą do „żelaznych” kwitnących roślin w ogrodzie. Więcej na ich temat można przeczytać w czerwcowym „działkowcu”.

● Wykopujemy cebule

Gdy zżółkną i zaczną zasychać liście tulipanów, narcyzów i hiacyntów wykopujemy ich cebule, podsuszamy, oczyszczamy i przechowujemy do jesieni w skrzyneczkach w przewiewnym i ocienionym miejscu.

● Balkony i tarasy

Nasze domy i mieszkania często dekorujemy kwiatami sezonowymi. Również na działkach znajdują one zastosowanie nie tylko w pojemnikach, ale również w gruncie. Zachwycają bogactwem barw, zapachem, wytrzymałością na niekorzystne warunki. Co warto wybrać – stare i sprawdzone odmiany, czy postawić na efektowne nowości? A może jednoroczne pnącza? Które z roślin pojemnikowych nie tracą dekoracyjności w warunkach niedostatku wilgoci? Po odpowiedź odsyłamy do majowego i czerwcowego wydania „działkowca”.

● Cięcie po kwitnieniu

Usuwamy przekwitłe kwiatostany roślin. Poprawia to ich wygląd oraz korzystnie działa na wzrost.

● Leczenie zapachem

Wcale nie jest tak łatwo stworzyć własny aromatyczny raj na działce! Nie wszystkie rośliny pachną, poza tym trzeba poznać zasady dobierania zapachów tak, aby osiągnąć pożądany efekt – działanie odprężające i relaksujące, łagodzenie objawów stresu, regulację układu nerwowego i krążenia, lub wręcz przeciwnie – stymulację i poprawę koncentracji. Warto podjąć się tego zadania, wszak w sezonie spędzamy dużo czasu na działce i można by skorzystać wtedy z darmowej aromaterapii… Gdzie i jak urządzić zapachowe rabaty na działce? Szczegóły w czerwcowym wydaniu „działkowca”.

● Odrosty

Systematycznie usuwamy odrosty korzeniowe i dzikie pędy wybijające z podkładki drzew ozdobnych. Konkurują one z odmianą szlachetną o składniki pokarmowe i jeśli w porę ich nie usuniemy, mogą ją zagłuszyć.

● Tniemy żywopłot

W czerwcu przycina się żywopłoty z roślin liściastych, np. ligustrów, bukszpanów, tawuł, forsycji. Do cięcia używa się specjalnych narzędzi. Do wyboru mamy ręczne nożyce, nożyce z napędem elektrycznym lub spalinowym, zasilane akumulatorem, na wysięgniku… Co wybrać aby najlepiej pasowało do naszej działki, było tanie i wydajne? Rozważania na ten temat w czerwcowym „działkowcu”.

 

W SADZIE

● Najlepsze są z działki

Coraz częściej drzewa i krzewy owocowe sprzedawane są w pojemnikach przez co można je sadzić na działce przez cały sezon. Warto skusić się na rozpoczęcie takiej uprawy, bo nic tak nie smakuje jak owoce z własnego ogródka… Na początek można posadzić truskawki i poziomki oraz kilka krzewów jagodowych, a później wzbogacić kolekcję o nowe gatunki i odmiany. Poza satysfakcją z uprawy zyskamy świeże i zdrowe, a przede wszystkim naturalnie aromatyczne owoce. Warto spróbować!

● Usuwamy odrosty

Przez cały miesiąc usuwamy odrosty korzeniowe oraz pędy wyrastające na pniu drzewa. U malin usuwamy pędy słabe, zagęszczające krzewy.

● Podlewanie

Szkodliwy może być zarówno niedobór, jak i nadmiar wody w glebie. Nadmiar wody, szczególnie przy wysokiej temperaturze i ograniczonej przepuszczalności gleby, może powodować uszkodzenia kory i szyjki korzeniowej, a nawet zamieranie korzeni. Przy niedoborze wody musimy liczyć się z ograniczeniem wzrostu pędów, gorszym zawiązywaniem pąków kwiatowych na rok następny, a często z masowym zrzucaniem owoców. Które gatunki roślin sadowniczych są szczególnie wrażliwe na zalanie korzeni, a które na przesuszenie? Jak pomóc roślinom przetrwać niekorzystny dla nich okres? Zainteresowanych odsyłamy do czerwcowego „działkowca”.

● Formowanie koron

Wybrane pędy, które mają stworzyć następne piętro korony młodego drzewka odginamy tak aby stworzyły z przewodnikiem kąt zbliżony do prostego. W tym celu stosujemy klamerki, wykałaczki lub ciężarki.

● W cieniu winorośli

Na działkach często uprawia się winorośl na pergolach i trejażach przy tarasie. Takie miejsca chętnie wykorzystujemy do odpoczynku lub spotkań towarzyskich. Jednak do takiej uprawy nie nadają się wszystkie odmiany, poza tym trzeba wiedzieć, jak i gdzie je posadzić oraz pielęgnować w kolejnych latach. Zainteresowanym altanową uprawą winorośli polecamy czerwcowe wydanie „działkowca”.

● Przerzedzanie zawiązków

Wykonujemy je w drugiej połowie miesiąca po tzw. opadzie świętojańskim, gdy zawiązki osiągną wielkość orzecha laskowego. Zabieg ten pozwoli uzyskać owoce dobrze wyrośnięte i smaczne oraz poprawi owocowanie w przyszłym roku. Pozostawia się 1–2 zawiązki w owocostanie, usuwa się zawiązki najsłabsze, zdeformowane, uszkodzone. Najsilniej przerzedza się zawiązki u brzoskwini.

W WARZYWNIKU

● Sadzenie i siew

Na początku czerwca sadzimy do gruntu rozsadę roślin ciepłolubnych. Można jeszcze siać ogórki. Do końca miesiąca, co ok. 10 dni wysiewamy fasolę szparagową, aby zapewnić sobie ciągłość zbiorów. Na rozsadniku przygotowujemy rozsady jesiennych poplonów.

● Melony i kawony

Nutę egzotyki wprowadzimy na działkę sadząc na początku miesiąca ich rozsadę. Melony i kawony (arbuzy) lubią miejsca zaciszne, temperaturę 25-30°C, wilgotną i zasobną glebę. Więcej na temat tych roślin można przeczytać w czerwcowym „działkowcu”.

● Pod osłonami

Codziennie doglądamy upraw pod osłonami aby zapewnić roślinom odpowiednie warunki – dotyczy to zwłaszcza wilgotności i temperatury. W zależności od pogody osłony trzeba wietrzyć lub zamykać, a rośliny podlewać, cieniować, dokarmiać, ciąć lub chronić przed szkodnikami i chorobami. Mimo codziennej troski możemy spotkać się z problemami w uprawie. Najczęściej występują: trudności w zapyleniu kwiatów pomidora, nadmierny wzrost pędów przy ograniczonym kwitnieniu, deformacja owoców, złe wybarwienie, plamy na liściach i owocach. Proste recepty na rozwiązanie najczęściej pojawiających się problemów można znaleźć w czerwcowym „działkowcu”.

● Pomidor na szóstkę!

Uprawa tych warzyw jest dość pracochłonna, jednak smak i aromat pomidorów z działki są tego warte! Ostatni moment na wysadzenie rozsady to koniec maja-początek czerwca. Konieczne zabiegi to: podpieranie roślin, nawożenie, cięcie i usuwanie zbędnych liści, ogławianie, podlewanie, ochrona przed zarazą. Pełną receptę na pomidorowy sukces można znaleźć w czerwcowym „działkowcu”.

OCHRONA ROŚLIN

● Zadbajmy o owady zapylające

W Polsce co roku ginie średnio 15% pszczół. Owady zapylające to nie tylko pszczoły miodne, ale także np. trzmiele, pszczolinki, pszczoły bezżądłowe i pszczoły samotnice, a 1/3 produktów spożywanych przez człowieka zależy od zapylenia przez owady. Każdemu kto chce włączyć się w akcję pomocy owadom zapylającym polecamy stronę internetową www.dzialkowiec.com.pl(zakładka: Bądź eko).

● Zaraza ziemniaka na pomidorach

Szczególnie szybko rozwija się gdy jest dużo opadów i temperatura poniżej 18°C. Profilaktycznie można opryskiwać rośliny co 2 tygodnie odwarem ze skrzypu polnego  lub łusek cebuli. Zalecane preparaty chemiczne to: Curzate M, Amistar, Miedzian.

● Robaczywe czereśnie

Nasionnica trześniówka wylatuje z gleby w drugiej połowie maja, w okresie kwitnienia robinii akacjowej, i po około tygodniu rozpoczyna składanie jaj do czereśni i wiśni. Lata cały czerwiec a efekt jej działalności dostrzegamy dopiero przy zbiorze owoców. Jest kilka sposobów utrudniania jej życia – od wyłapywania na żółte tablice lepowe (do zamówienia na www.dzialkowiecsklep.pl lub tel. 22 101 34 34), rozkładania pod drzewami gęstych siatek, zbierania wszystkich owoców z drzew i tym samym przerywania cyklu rozwojowego szkodnika, dbałości o ptaki – sprzymierzeńców w ograniczaniu nasionnicy, po zwalczanie chemiczne (Calypso, Mospilan).

Czym pryskać

Zestawienia polecanych środków ochrony roślin opublikowane są na stronie internetowej PZD (www.pzd.pl) oraz w broszurze „ABC ochrony roślin”, która jest na wyposażeniu każdej biblioteki ogrodowej.